Дана 6.3.2019. имали смо част да присуствујемо стручном предавању које је одржано у просторијама наше школе, од стране дипл.биолог- мастер Јасне Јованов и стручног сарадника у заштити и одрживом коришћењу резервата, чувара природе Плавшић Милана представника Установе „Резервати природе“ Зрењанин.

Уредбом Владе РС од 22.03.2018. године Установа „Резервати природе“ Зрењанин проглашена је да управљача специјалног резервата природе „Ритови доњег Потисја“. У годишњем програму ове установе је планирана сарадња са основним и средњим школама на територији Града Зрењанина у виду промоције Специјалног резервата природе „Ритови доњег Потисја“.

Ученици IV1 и III3, који похађају изборну наставу „Чувари природе“, са учитељицом Весном Протић и ученици V и VI разреда са наставницама биологије Славицом Пајић и Терез Адамов који су присуствовали стручном предавању и презентацији Специјални резерват природе „РИТОВИ ДОЊЕГ ПОТИСЈА“ . Упознали су угрожене биљке и животиње овог заштићеног дела природе у нашој близини. Сазнали су и научили:

• разлику између видри и даброва;
  • видели у природној величини препарираног орла Белорепана и најмању птицу која се храни рибом Водомара;
  • све о занимању Чувара природе;
  • интересантне податке о биљним и животињским врстама воденог станишта: ТИСКОМЦВЕТУ, ВИЛИНОМКОЊИЦУ, МРАВУ, БАРСКОЈ КОРЊАЧИ, РИБАРИЦИ, ЦРНОЈ РОДИ, СИВОЈ ЧАПЉИ, ЧАПЉИ КАШИКАРИ, ПАТКИ ГЛУВАРИ и многим другим представницима овог заштићеног краја.

И овом приликом искрено се захваљујемо госпођи Јасни и господину Милану на едукативној подршци. Надамо се да ће ова успешна сарадња континуирано наставити и у будућности.